Dodržiavanie bezpečnostných pokynov a zodpovedná manipulácia, je pri zariadeniach, ktoré obsahujú vysoké napätie pravdupovediac priam nevyhnutná. Zlé zaobchádzanie s takýmito prístrojmi, môže mať skutočne zlé následky a to nielen čo sa týka zariadenia. Rovnako to môže mať aj smrteľné následky a tomu by sa určite každý rád vyhol.
Mnohé stroje, ktoré majú v sebe transformátor, stoja tisíce eur a tak je ich obstarávanie, alebo teda zaisťovanie potrebné. Samozrejme pokiaľ nechceme dôjsť k zbytočným stratám. Pravidelná údržba, či pravidelné kontroly, nám pomáhajú vyhnúť sa väčším problémom v budúcnosti.
Pri kontrole, opravách, či pri akejkoľvek manipulácii musí osoba, ktorá sa prístroju venuje, klásť dôraz na potrebné normy kvôli udržaniu bezpečného pracovného prostredia. Kedže transformátory fungujú na princíp elektromagnetizmu, akékoľvek opravy je potrebné vykonávať až po odpojení napätia a po vypnutí elektrického prúdu.
Je niekoľko tipov, ktoré platia snáď pri všetkých transformátoroch, bez ohľadu na to akej sú značky, či akého majú výrobcu.
Elektrické transformátory (avšak aj akékoľvek elektrické prístroje), je potrebné chrániť pred vlhkosťou. Akýkoľvek kontakt s vodou pri zariadeniach tohto typu, môže mať katastrofálne následky.
Pred inštaláciou je nutné dôkladne prezrieť, či transformátor nie je poškodený. Bohužiaľ sa stáva, že aj keď si dáme vyrobiť transformátor na mieru, po inštalácii sa môže zistiť, že je poškodený.
Transformátor je potrebné pravidelne kontrolovať, či doň nazapadli skrutky hmoždinky, či iné náhradné diely a venovať mu dostatočnú údržbu.
V blízkosti transformátora, musí byť umiestnené výstražné znamenie. Je to kvôli tomu, aby ľudia vedeli že sa majú od neho držať čo najďalej.
Vždy, ale naozaj vždy musí byť CELÉ zariadenie, v ktorom sa transformátor nachádza bez prúdu!
Transformátor dostávajú do rúk len osoby, ktoré sú spôsobilé manipulovať s takýmto nástrojom.
Treba byť najmä opatrný, dodržiavať všetky nariadenia a takým štýlom dopomáhať k tomu aby sme my aj transformátory boli v bezpečí.