Boli ste pozvaní na pracovný pohovor na prácu, ktorú ste predtým ešte nikdy nerobili? Nemáte žiadne pracovné skúsenosti v tejto oblasti? Poradíme vám, na čo si dávať obzvlášť pozor.
Pracovný pohovor bude prebiehať so zamestnávateľom, alebo personalistom firmy, do ktorej sa snažíš zamestnať. Oboch ich budú zaujímať najmä 3 veci:
Rozumiete, aká je náplň práce, požiadavky a povinnosti tejto pracovnej ponuky?
Máte relevantné skúsenosti alebo znalosti k danej práci?
Ste ochotný sa stále zlepšovať a nevzdať to hneď pri prvom probléme?
O akú prácu máte záujem?
Vyhľadaj si všetky potrebné informácie o danej pozícií, náplň práce a požiadavky na zamestnanca. Pokiaľ si sa v zvolenom odbore, v ktorom je daná pracovná pozícia, ešte nikdy nevyskytoval, bude pre teba potrebné doplniť si nejaké znalosti.
Kde ste v minulosti pracovali?
Nie je potrebné rozprávať o všetkých svojich bývalých pracovných pozíciách, stačí si rozpomenúť iba na tie,ktoré sú relevantné v rámci pohovoru. Tie, ktoré nadvihli vaše schopnosti ako brigádnika, či ako zamestnanca. Tým sa myslí: komunikácia, práca v kolektíve, samostatnosť, práca pod stresom a pod.
Hovor o tom, čo ti ide najlepšie!
Ovládaš cudzie jazyky? Ide o schopnosť, ktorú nie je nikdy na škodu spomenúť na pohovore . Opäť rozprávaj hlavne v rámci relevancie svojho pohovoru a pozície, na ktorú sa hlásiš. Ak je to pozícia grafika, môžeš porozprávať o tom, ako si av tomto odbore absolvoval kurzy alebo navštívil semináre. čas strávený doma radšej investuj do svojej budúcnosti a neprepadni zcela pohodliu prítomnosti.
Nezabudnite byť úprimný. Pokiaľ ešte nemáte nijaké pracovné skúsenosti alebo prax v danom odbore, hláste sa na začiatočnícke pozície, ktoré vás môžu pripraviť na budúcu vysnívanú kariéru.