Možno ľudia začali prehodnocovať i to, aký dlhý čas v práci vlastne trávia. Prácu z domu zamestnanci na začiatku pandémie príliš nechválili, naopak, domáce pracovné prostredie im prišlo až nevhodné.
Doba lockdownu trvala vyše roka, takže sme si zvykli. Veľkým benefitom home-officu bola jeho flexibilita - pauzy sa dali skrátiť obľúbeným hobby, alebo ho tráviť s rodinou. Všetci si prispôsobili podľa neho denný režim a preto sa stal pre niektorých problém navrátiť sa do toho klasického: zavšasu ráno vstať, celý deň stráviť v práci a večer sa vrátiť a takto každý týždeň. Zamestnávatelia si to uvedomujú a preto prijali už dlhšie známy hybridný model pracovného režimu.
Hybridný model pracovného režimu prepája home-office a klasický spôsob práce z pracoviska. Dodnes ho využívalo mnoho firiem, dokonca bol aktuálny aj počas pandémie. Veľmi za však zíde i v dobe po covide. Pravdepodobne, by mal zamestnancom uľahčiť navyknutie na pôvodné pracovné prostredie bez toho, aby pociťovali väčšie pocity úzkosti a stresu.
Každá firma si môže zvoliť, aký štýl tohto modelu mu bude vyhovovať. Ako sme zmienili, ide o prepojenie práce z domu s osobným dochádzaním do práce. To znamená, že z týždňa si môžu zvoliť niekoľko dní, napríklad 2 alebo 3, v ktorých budú zamestnanci klasicky podľa pracovnej doby; ostávajúce dni by pracovali iba z domu. Prípadne môže nechať na home-office všetkých, okrem najzákladnejších a najdôležitejších osôb, ako napríklad manažérov a lídrov, ak by zamestnanec potreboval prekonzultovať nejaký problém, vedia sa spojiť online alebo priamo doraziť do práce.